Szara, zmęczona skóra twarzy? Zadbaj o swoją skórę!
Spirulina, to mikroalga o bogatym składzie, zawierająca białka, witaminy, minerały oraz bioaktywne związki, takie jak fikocyjanina i chlorofil. Od ponad czterech wieków znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach, od żywienia po kosmetologię, ze względu na swoje udowodnione właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i immunomodulacyjne. Wspiera zdrowie skóry, włosów i narządów wewnętrznych, poprawiając kondycję organizmu na poziomie komórkowym. W kosmetologii ceniona jest za zdolność detoksykacji, regeneracji komórek i wspomaganie produkcji kolagenu, co czyni ją idealnym składnikiem pielęgnacyjnym m.in. dla szarej, zmęczonej skóry.
Zmęczona skóra twarzy – problem o różnych źródłach


Problem wyglądu zmęczonej twarzy i ziemistej cery dotyka wiele osób, niezależnie od wieku czy płci. Objawia się ona brakiem blasku, szarym lub matowym odcieniem skóry, widocznymi cieniami pod oczami, a często także uczuciem napięcia i przesuszenia. Ten niekorzystny wygląd może mieć wiele przyczyn, od czynników zewnętrznych i niezdrowego trybu życia po wewnętrzne procesy fizjologiczne i emocjonalne. Zrozumienie tych różnorodnych źródeł jest kluczowe do skutecznej pielęgnacji i przywrócenia skórze zdrowego i promiennego wyglądu. Wśród potencjalnych rozwiązań i substancji wspomagających kondycję skóry wymienia się między innymi składniki aktywne pozyskiwane z alg, które dzięki swojemu bogatemu składowi mogą wpływać korzystnie na wiele aspektów zdrowia skóry.
Przyczyny zmęczonego wyglądu i ziemistej cery
Zmęczony wygląd i ziemista cera mogą wynikać z wielu wzajemnie powiązanych czynników. Przewlekłe narażenie na stres może mieć negatywny wpływ na kondycję skóry. Wśród pierwszych objawów można wymienić świąd, pieczenie, nadwrażliwość i przesuszenie, prowadzące paradoksalnie do nadprodukcji sebum. Wskutek zaburzeń w krążeniu krwi, upośledzone zostaje oddychanie komórkowe, komórki nie otrzymują składników odżywczych niesionych z krwią oraz nie pozbywają się produktów przemiany materii.
Dodatkowo kortyzol, czyli główny hormon stresu, powoduje rozpad oraz hamuje syntezę kolagenu i innych białek, stanowiących podstawowy materiał budulcowy skóry. Hormon ten wykazuje działanie przeciwzapalne, ale przewlekłe jego wydzielanie osłabia działanie układu odpornościowego i w efekcie wiąże się ze zwiększeniem podatności skóry na zakażenia. Pod wpływem stresu funkcja ochronna płaszcza hydro-lipidowego słabnie. To wszystko prowadzi do obniżenia jędrności, ścieńczenia oraz zwiększonej podatności skóry na stany zapalne i urazy mechaniczne. Skóra staje się ziemista i przesuszona, pojawiają się na niej rozszerzone naczynia krwionośne oraz zmarszczki. Gruczoły łojowe starają się wyregulować poziom lipidów, co prowadzi do nadprodukcji sebum, a w konsekwencji nadmiernego przetłuszczania się skóry a nawet do zmian trądzikowych.
Choć stres jest istotną przyczyną zmęczonego wyglądu i ziemistej cery, warto wspomnieć, że na stan skóry mogą wpływać także inne czynniki, takie jak niewłaściwa dieta, nieprawidłowa pielęgnacja, zanieczyszczenie środowiska, niewystarczająca ilość snu oraz odwodnienie.


Jak dbać o zmęczoną i ziemistą cerę
W pielęgnacji zmęczonej i ziemistej cery kluczowe jest wspieranie naturalnych funkcji skóry, dostarczanie jej niezbędnych składników odżywczych i ochrona przed szkodliwymi czynnikami. Algi, a dokładniej mikroalgi i pozyskiwane z nich substancje aktywne odgrywają tu istotną rolę.
Wykorzystanie alg w kosmetykach jest uzasadnione ich bogatym składem. Algi stanowią doskonałe źródło wielu biologicznie czynnych składników o szerokim zastosowaniu terapeutycznym i kosmetycznym. Zawierają między innymi polisacharydy, barwniki roślinne, lipidy roślinne, witaminy A, B, C i E, mikroelementy takie jak brom, cynk, jod, magnez, mangan, miedź i żelazo, oraz aminokwasy egzogenne.
Cukry (polisacharydy) występujące w algach mają silne właściwości nawilżające i ochronne. Pomagają one utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry i wzmacniają jej barierę hydrolipidową. Przykładowo, kwas hialuronowy i alginiany należą do znanych składników nawilżających.
Lipidy (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT) zawarte w algach, takie jak kwas γ-linolenowy, przyczyniają się do odbudowy i ochrony warstwy barierowej naskórka, chronią skórę przed infekcjami, łagodzą podrażnienia oraz przeciwdziałają suchości i łuszczeniu się naskórka. Liczne barwniki obecne w algach, takie jak karotenoidy (na przykład β-karoten i astaksantyna), fikocyjanina i chlorofil, wykazują silne właściwości antywolnorodnikowe, a także działanie fotoprotekcyjne, opóźniając procesy starzenia się skóry.
Astaksantyna jest jednym z najsilniejszych znanych antyoksydantów, przewyższającym pod tym względem witaminę E, β-karoten i witaminę C. Spirulina, będąca sinicą zaliczaną do alg, produkuje niebieską fikocyjaninę i akumuluje β-karoten, wykazując działanie antyoksydacyjne i potencjalnie korzystny wpływ na skórę. Składniki alg mogą również stymulować mikrokrążenie krwi i limfy oraz procesy metaboliczne zachodzące w komórkach skóry, przyczyniając się do jej lepszego odżywienia i dotlenienia, co może poprawić koloryt cery. Wiele metabolitów pochodzących z alg wykazuje właściwości przeciwzapalne, co jest istotne w przypadku skóry podrażnionej i zestresowanej. Związki chinonowe znajdujące się w niektórych algach mogą wykazywać działanie rozjaśniające skórę poprzez hamowanie biosyntezy melaninowych barwników.
W praktyce pielęgnacyjnej warto sięgać po kosmetyki zawierające ekstrakty z różnych rodzajów alg, aby skorzystać z ich szerokiego spektrum działania. Regularne stosowanie takich preparatów może pomóc w nawilżeniu, odżywieniu, regeneracji i ochronie skóry, przyczyniając się do poprawy jej kolorytu, elastyczności i ogólnego zdrowego wyglądu.
Kosmetyki do zmęczonej cery


Linia kosmetyków Intensive Spiruline Institut Esthederm, obejmująca serum wzmacniające i krem rewitalizujący, jest idealnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z oznakami zmęczonej cery, takimi jak szary odcień skóry, brak blasku czy utrata elastyczności. Oba produkty bazują na spirulinie – składniku bogatym w witaminy, minerały, antyoksydanty oraz niezbędne kwasy tłuszczowe, które wspierają regenerację skóry i przywracają jej zdrowy wygląd.
INTENSIVE SPIRULINE SERUM przywraca zmęczonej skórze witalność i blask. Dzięki składnikom aktywnym wspomaga metabolizm komórkowy, odżywia skórę oraz poprawia jej napięcie i elastyczność. Zawiera wodę komórkową Cellular Water, która wspiera funkcjonowanie komórek poprzez stworzenie idealnych warunków do podziału komórkowego, działanie antyoksydacyjne i energetyzujące. Badania kliniczne potwierdzają skuteczność serum – dzięki regularnemu stosowaniu widoczna jest poprawa kondycji skóry oraz o 32%* wzmocniona odnowa komórkowa.
INTENSIVE SPIRULINE CREAM, krem wzmacniający ze spiruliną uzupełnia działanie serum, niwelując oznaki zmęczenia i wspierając regenerację skóry. Produkt głęboko nawilża, poprawia sprężystość oraz chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Regularne stosowanie kremu pomaga przywrócić cerze zdrowy koloryt i blask.
Oba produkty można stosować razem w ramach kompleksowego rytuału pielęgnacyjnego, aby maksymalnie wykorzystać ich właściwości rewitalizujące. Są szczególnie polecane w okresach zwiększonego stresu lub zmian pór roku, kiedy skóra potrzebuje dodatkowego wsparcia.
Najlepiej stosować je w ramach 2-miesięcznej kuracji.
4-etapowa pielęgnacja Institiut Esthederm z Intensive Spiruline Serum i Intensive Spiruline Cream
- Oczyszczanie – Przed aplikacją serum dokładnie oczyść skórę, aby usunąć zanieczyszczenia i zapewnić lepszą penetrację składników aktywnych. Duo produktów z linii OSMOCLEAN: LIGHTENING BUFFING MASK i GENTLE DEEP PORE CLEANSER, dogłębnie oczyści skórę pozbywając się martwego naskórku i nadając skórze blask.
- Wzmocnienie – Warto zadbać o wzmocnienie przed aplikacją kolejnego kroku pielęgnacji. Najlepiej do tego sprawdzi się mgiełka CELLULAR WATER MIST, która koi skórę, nawilża oraz zapewnia ochronę antyoksydacyjną, neutralizując działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie się skóry.
- Antyoksydacja – Skóra zbudowana jest głównie z białek (proteomu), które podlegają ciągłym zmianom. Dobrej jakości proteom umożliwia skórze zachowanie biologicznej młodości: jędrności, blasku i gęstości. Efekty te są możliwe przy użyciu zaawansowanego serum antyoksydacyjnego AGE PROTEOM ADVANCED SERUM™.
- Pielęgnacja - W celu zniwelowania oznak zmęczonej skóry zastosuj produkty z linii INTENSIVE SPIRULINE w intensywnej 2-miesięcnej kuracji. Dla zwiększenia efektu używaj serum wzmacniającego i kremu rewitalizującego jednocześnie.


Kompleksowe podejście do pielęgnacji zmęczonej cery
Zmęczona skóra twarzy i ziemista cera to problem o złożonej etiologii, gdzie istotną rolę odgrywa stres i jego negatywny wpływ na różne mechanizmy funkcjonowania skóry. Jednakże, dzięki postępowi w dziedzinie kosmetologii i lepszemu zrozumieniu właściwości naturalnych składników, istnieją skuteczne sposoby na poprawę kondycji skóry. Substancje aktywne pozyskiwane z alg, w tym polisacharydy, lipidy i barwniki o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, oferują szerokie spektrum działania wspomagającego nawilżenie, odżywienie, regenerację i ochronę skóry. Spirulina, jako przykład algi o bogatym składzie, również wykazuje wiele korzystnych właściwości, w tym antyoksydacyjne.
Pielęgnacja zmęczonej i ziemistej cery powinna być holistyczna, obejmująca zarówno stosowanie odpowiednich kosmetyków z wartościowymi składnikami, jak i dbałość o zdrowy styl życia, ze szczególnym uwzględnieniem technik radzenia sobie ze stresem. Pamiętając o wzajemnym powiązaniu między kondycją psychiczną a wyglądem skóry, kompleksowe podejście jest kluczem do odzyskania promiennego i zdrowego wyglądu cery.
*Pomiar skuteczności w zakresie odnowy komórek dokonany za pomocą analizy obrazu z udziałem 11 kobiet, po 10 dniach stosowania.
Źródła:
1. Janiczek, M., & Ruprich, M. (2017). Substancje aktywne pozyskiwane z alg oraz ich zastosowanie w kosmeceutykach. Kosmetologia Estetyczna, 6(2), 131-13n.
2. Pawlicka, M. (2019). Wpływ stresu na wygląd skóry. Kosmetologia Estetyczna, 8(4), 475. Zakład Genetyki Nowotworów z Pracownią Cytogenetyczną, Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
3. Farkhondeh, T., Samarghandian, S., Shahriari, M., Samini, F., & Khazdair, M. R. (2022). Clinical and Pharmacological Effects of Spirulina (Arthrospira) in the Treatment of a Range of Diseases. Current pharmaceutical design, 28(35), 2857–2873.