Skóra dojrzała: czy można zwolnić jej starzenie się, stosując odpowiednie serum?

DARMOWA DOSTAWA I PRÓBKI DO KAŻDEGO ZAMÓWIENIA!

Skóra dojrzała: czy można zwolnić jej starzenie się, stosując odpowiednie serum?

Wraz z wiekiem skóra każdego z nas się zmienia. Zachodzą w niej fizjologiczne zjawiska związane z utratą gęstości i elastyczności. Pierwsze zmiany strukturalne w skórze zachodzą już po 20. roku życia. Dlaczego tak się dzieje i czy możemy w jakiś sposób zapobiegać starzeniu się skóry? Na jakie kosmetyki postawić, by przedłużyć młody wygląd? Jakie serum do twarzy wybrać?

Dlaczego skóra ulega procesom starzenia?

Wraz z upływem czasu skóra ulega fizjologicznym przemianom, które prowadzą do jej starzenia się. Procesy starzenia się skóry mogą wynikać z czynników wewnętrznych, do których należą między innymi działanie na komórki wolnych rodników tlenowych, osłabienie funkcjonowania układu immunologicznego, uwarunkowania genetyczne czy też odkładanie się w organizmie szkodliwych toksyn. Procesy starzenia się skóry mogą być też indukowane przez czynniki zewnętrzne, do których należą:

  • oddziaływanie promieniowania UV,
  • nadużywanie alkoholu,
  • palenie papierosów,
  • nieprawidłowa dieta,
  • narażenie na przewlekły stres.

Nie na wszystkie z tych czynników mamy wpływ, jednak możemy starać się im przeciwdziałać. Jednym ze sposobów na spowolnienie procesów starzenia jest stosowanie kosmetyków, które zawierają substancje aktywne odpowiednio wspierające naszą skórę (np. serum przeciwstarzeniowe). Należy również pamiętać, że dbanie o skórę to nie tylko stosowanie kosmetyków; nie można zapominać o zrównoważonej diecie, unikaniu używek, w tym palenia papierosów, a także stosowaniu odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej w postaci kremów z filtrem minimum SPF 50. Poznaj najważniejsze procesy związane ze starzeniem się skóry oraz sposoby na ich spowolnienie.

Wolne rodniki tlenowe a starzenie się skóry

Wolne rodniki tlenowe to atomy lub cząsteczki, które posiadają na swojej ostatniej orbicie jeden lub kilka wolnych elektronów. Czynniki, które sprzyjają pojawianiu się tych form, to między innymi stres, promieniowanie UV, nikotyna i niektóre leki. Wraz z wiekiem dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy oksydantami, a więc wolnymi rodnikami tlenowymi, a związkami, które je neutralizują, czyli antyoksydantami.

Gdy wolne rodniki tlenowe zaczynają mieć przewagę, ujawnia się ich szkodliwy wpływ na skórę. Łączą się one z receptorami błon komórkowych oraz białkami, prowadząc do ich uszkodzenia. Wolne rodniki tlenowe uszkadzają kolagen i elastynę – białka, które odpowiadają za utrzymywanie odpowiedniej gęstości skóry. Dochodzi do pogorszenia się sprężystości i elastyczności skóry, a w konsekwencji pojawiania się zmarszczek. Wolne rodniki tlenowe mogą uszkadzać także materiał genetyczny w postaci DNA, co sprzyja pojawianiu się mutacji genetycznych i nowotworzeniu.

Serum przeciwzmarszczkowe Age ProteomTM a ochrona przed wolnymi rodnikami 

Współczesna kosmetologia ciągle poszukuje nowych substancji, które będą chronić skórę przed przedwczesnym starzeniem się. Jedną z takich substancji są bakteriouberyny, a więc związki, które znajdziemy w organizmach bakterii zdolnych do życia w ekstremalnych warunkach środowiskowych, w tym w dużym narażeniu na stres oksydacyjny i promieniowanie UV. Zaawansowane serum przeciwzmarszczkowe Age ProteomTM zawiera specjalny kompleks bakteriouberyn, których zadaniem jest ochrona białek skóry przed zniszczeniem wywołanym między innymi wolnymi rodnikami tlenowymi. Dzięki bakteriouberynom białka takie jak kolagen i elastyna są chronione, zmniejszone jest ryzyko ich degradacji, co przedłuża młody wygląd skóry.

Serum na zmarszczki a fotostarzenie skóry

Kolejnym ważnym czynnikiem przyspieszającym starzenie się naszej skóry jest narażenie na promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie UV powoduje rozkład i uszkodzenie włókien kolagenowych i elastynowych, a także sprzyja stresowi oksydacyjnemu i powstawaniu wolnych rodników tlenowych. Serum na zmarszczki Age ProteomTM dzięki zawartości bakteriouberyn chroni również przed konsekwencjami, jakie niesie ze sobą narażenie na promieniowanie UV. Uzupełnieniem tej pielęgnacji jest codzienne stosowanie fotoprotekcyjnych kremów. Taka pielęgnacja chroni przed fotostarzeniem i jednocześnie zmniejsza ryzyko rozwoju złośliwych nowotworów skóry.

Uzupełnienie pielęgnacji przeciwstarzeniowej

Odzyskanie młodego wyglądu skóry nie może być możliwe bez jej odpowiedniego nawilżenia. W tym przypadku z pomocą przychodzi krem nawilżający, zawierający odpowiednie rodzaje kwasu hialuronowego. Skutecznie nawilżający krem powinien zawierać zarówno kwas hialuronowy niskocząsteczkowy, wysokocząsteczkowy, jak i kapsułowany. Każdy z nich odgrywa nieco inną rolę w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry. Produktem, który spełnia te wymagania, jest Esthederm Intensive Hyaluronic Cream, który oprócz kompleksu kwasów hialuronowych zawiera w swoim składzie substancje neutralizujące wolne rodniki tlenowe.

Opóźnienie starzenia się skóry nie jest łatwe, ale możliwe: na rynku kosmetologicznym pojawiają się coraz to nowe technologie, wspierające nas w tej nierównej walce. Połączenie ochrony przeciwsłonecznej, zdrowego stylu życia i odpowiednio dobranych produktów z pewnością pozwoli nam dłużej cieszyć się młodym wyglądem.

Bibliografia

  1. L. Resich-Kozieł i inni, Rodzaje oraz przyczyny starzenia się skóry, Kosmetologia Estetyczna, 1/ 2020/vol.9,
  2. P. Ata i inni, Fotostarzenie skóry, Przegląd Dermatologiczny, 2013/100, s. 178–183,
  3. I. Dalle-Donne, D. Giustarini, R. Colombo i inni, Protein carbonylation in human diseases. Trends in   Molecular Medicine. 2003;9(4):169-176.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ