Moc proteomu. Odkryj starzenie się skóry na nowo

DARMOWA DOSTAWA I PRÓBKI DO KAŻDEGO ZAMÓWIENIA!

Moc proteomu. Odkryj starzenie się skóry na nowo

Sekret zdrowej skóry

Podczas gdy w ostatnich dekadach badania nad starzeniem i utrzymaniem zdrowia skóry prowadzono głównie skupiając się na DNA, uznany na całym świecie genetyk, biolog molekularny i badacz, profesor Miroslav Radman, dokonał przełomowego odkrycia. Według jego teorii to właśnie białka (proteom) odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu i zachowaniu długowieczności komórek skóry. Proteom to drugi po wodzie składnik organizmu człowieka – stanowi aż 20%. Pełni wiele kluczowych funkcji w całym organizmie, w tym także w skórze.

Według badań profesora Miroslava Radmana uszkodzenia proteomu są główną przyczyną starzenia się skóry. Ważne jest więc, aby zrozumieć, czym proteom różni się od genomu. Geny, charakteryzujące się stabilnością, niosą stałą informację biologiczną. W naszym DNA zapisane jest “co może się zdarzyć”. Białka natomiast, stanowiące proteom, zapewniają strukturę, produkują energię oraz umożliwiają komunikację między poszczególnymi komórkami. Odpowiadają za to „co naprawdę się dzieje” w ekspresji genów.

Proteom aktywnie zmienia się w odpowiedzi na różne czynniki lub pod wpływem stresu oksydacyjnego. Bez jego aktywnej ochrony, komórki organizmu, w tym skóry starzeją się szybciej.

Ochrona proteomu kluczem do zachowania długowieczności i młodości

Nieodwracalne uszkodzenia proteomu bezpośrednio przekładają się na widoczne zmiany w strukturze i funkcjonowaniu skóry. Bardzo często naprawa białek jest mało skuteczna lub wręcz niemożliwa. Najlepszym podejściem jest więc ich ochrona (czyli ochrona protemmu), a tym samym zachowanie prawidłowych funkcji komórek i struktur skóry.

Zmiany w proteomie są najczęściej wynikiem karbonylacji lub utleniania łańcuchów bocznych białek. Uszkodzenia te obserwujemy we wszystkich warstwach skóry. W najbardziej zewnętrznej, warstwie rogowej naskórka, uszkodzony proteom powoduje spadek zdolności zatrzymywania wody (TEWL), wpływając na spadek nawilżenia i utratę blasku skóry. Na głębszych poziomach naskórka to keratyna jest głównym celem utleniania – dochodzi do zaburzenia transmisji światła, skóra traci blask i równomierny koloryt. W głębszej warstwie skóry, czyli w skórze właściwej, utlenianie wywołuje zmiany morfologiczne w fibroblastach, uszkadza włókna kolagenowe i elastynowe, co skutkuje przedwczesnym starzeniem się skóry, utratą gęstości, jędrności i elastyczności.

Tradycyjne antyoksydanty także chronią skórę, jednak nie są one specyficzne dla białek. Skuteczna ochrona proteomu wymaga dwóch sposobów działania: fizycznej ochrony struktury białek i zmniejszenia ich wrażliwości na utlenianie, działając jak chaperon (białka opiekuńcze, chroniące inne białka), a także biochemicznej osłony białek przed karbonylacją, działając antyoksydacyjnie.

Zainspirowani badaniami profesora Radmana nad bakteriami ekstremofilnymi i ich zdolnością do przeżywania nawet w najtrudniejszych warunkach i w warunkach wysokiego stresu oksydacyjnego, naukowcy z NAOS wyodrębnili silne antyoksydanty o działaniu chaperonon-like. Są one zdolne do ochrony swojego proteomu i do przywrócenia funkcji charakterystycznej dla młodej skóry. Obniżając poziom karbonylacji białek, zapobiegają nieodwracalnym uszkodzeniom i pomagają przywrócić lepsze funkcjonowanie całej komórki. To nowe podejście jest odpowiedzią na oczekiwania względem skutecznego opóźnienia starzenia się skóry.

Udowodniona ochrona przed stresem oksydacyjnym

Opatentowana biotechnologia Age Proteom™ wykazuje 80% skuteczności w ochronie przed stresem oksydacyjnym oraz wysoką ochroną przed utlenianiem, a w konsekwencji przyspieszonym starzeniem się skóry. Pod względem właściwości antyoksydacyjnych przewyższa inne znane składniki posiadające podobne właściwości jak: koenzym Q10, glutation, kwas askorbinowy czy likopen.

***

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ